Jdi na obsah Jdi na menu
 


HEAD, SHOULDERS, KNEES AND TOES

16. 3. 2011

im000085.jpgV hodinách angličtiny k oblíbeným stolním hrám dětí patří hra Head, Shoulders, Knees nad Toes. Abych byla upřímná, docela mne to překvapilo, že tato zdánlivě velmi jednoduchá hra boduje i u páťáků, kde bych to tedy rozhodně vůbec nečekala.

Hra je určena pro 2-4 hráče, nicméně v podmínkách školní třídy mohou hrát i dvojice žáků, čímž zapojíme hned 8 dětí do hry.

Skládá se z:

  •  4 hracích desek, přičemž každá deska má dvě částiim000088.jpg , které se do sebe zasunou jako puzzle
  • 36 karet ( z jedné strany jsou obrázky s částmi těla, na straně druhé jsou pak barevné body ve čtyřech základních barvách ve shodě na spinneru). Mezi kartami jsou i tzv. "žolíky", které obsahují obrázky všech částí těla. Karta tak může být použita libovolně, dle potřeby.
  • spinneru

Jak jsme hru hráli?

im000089.jpgDěti si poskládaly svou hrací desku. Kartičky jsme položili na stůl, obrázky s částmi těla směřovaly dolů. Pro žáky byly tedy viditelné barevné body. Žák na řadě zatočil spinnerem a podle barvy, kterou mu ukazovala příslušná šipka,  si vzal kartičku. To znamená, že když si vytočil například žluté pole, pak otočil jednu kartu se žlutým bodem.

Žák řekl anglicky název části těla a poté si směl kartičkuim000092.jpg přiložit na svou hrací desku. Jestliže již danou kartičku na své hrací desce měl, poté ji vrátil zpět do hry.

Jestliže si žák vybral kartičku, na níž byly zobrazeny všechny části těla, směl ji použít dle svého uvážení a přiložit tak na hrací desku na místo, které ještě zaplněno neměl.

Žák (případně dvojice žáků), který zaplnil svou hrací desku jako první, vyhrál.

Možnosti využití hry

  • mateřské školy - pojmenování názvů částí těla v češtině (jmenuje a ukazuje na svém těle)
  • jazykové kroužky - pojmenování názvů částí těla v angličtině  (jmenuje a ukazuje na svém těle), zpěv písničky Head, Shoulders, Knees and Toes.
  • Prvouka pojmenování názvů částí těla v češtině (jmenuje a ukazuje na svém těle)
  • Angličtina pojmenování názvů částí těla v angličtiněim000091.jpg  (jmenuje a ukazuje na svém těle), zpěv písničky Head, Shoulders, Knees and Toes.

Další náměty:

  • Pokud vybereme vždy dvojice částí těla (2x hlava, 2x ramena...), je možno si již s nejmenšími dětmi zahrát klasické pexeso.
  • Jedno dítě si vybere kartičku a ukáže na svém těle příslušnou část. Ostatní děti pojmenují tuto část těla v češtině/angličtině.
  • Když si během hry žák otočí "žolíka", všichni si zazpívají písničku Head, SHoulders, Knees and Toes.

 

Závěrem:

Tato hra neobsahuje ani jedno anglické slovíčko v tištěné formě, proto se nabízí její široké využití pro děti mateřských škol a  na 1. stupni základní školy a to jak v prvouce, tak i v angličtině.

Hra je velmi jednoduchá. Nevím proč, ale žáci ji hrají moc rádi. Možná právě proto ...

im000087.jpg