Jdi na obsah Jdi na menu
 


EASY ENGLISH WITH BEAUTIFUL MUSIC - gramatické jevy formou písniček (doplňkový materiál)

15. 12. 2006

Obrazek

 

 

 Čtyřdílný program určený všem, kteří se učí angličtinu na základních, středních, vysokých a jazykových školách, či jako samoukové. Věk a pokročilost studentů nehraje roli – každý díl obsahuje písňové texty velmi snadné (pro začátečníky), středně náročné i velmi obtížné (pro pokročilé a pro samostudium učitelů). Každý díl této řady představuje komplet kniha + kazeta (nebo CD). Kazeta/CD obsahuje nahrávky dvanácti až šestnácti písní známých zpěváků, zpěvaček a skupin (REM, Queen, Pink Floyd, Beatles, ABBA, Roxette, Soul Asylum, Fool´s Garden, Elvis Presley, Roy Orbison, Shania Twain, Simon a Garfunkel, Bruce Springsteen) v provedení Jamese Branama a dalších interpretů. Učebnice (formát A4, 100 stran) obsahuje všechny texty v angličtině a v češtině, výklad mluvnice a obtížnějších částí textů, poslechová, mluvnická a konverzační cvičení s klíčem, rejstřík gramatických jevů. Učebnice vydává jazyková škola EASY ENGLISH, Kralupy nad Vltavou, autory jsou James Branam a Pavel Rynt za přispění řady spolupracovníků. Program používá již mnoho učitelů na všech stupních škol nejen jako zábavné zpestření hodiny – písně lze totiž zařazovat do výuky pravidelně přesně podle probírané látky. Slovní zásoba i gramatika se ve spojení s hudbou zapamatují v podstatě automaticky.

zdroj: http://www.easyenglish.cz/knihy/knihy.html

Zkušenosti a postřehy z praxe:

  • knihy jsou svým zaměřením vhodnější spíše pro  SŠ, dají se však úspěšně využít i ve vyšších ročnících ZŠ
  • každý ze čtyř dílů se trošku liší, osobně se mi nejvíce na ZŠ osvědčil díl č. 3 (texty písní s výběrem ze dvou možností, podrobný výklad gramatického učiva v češtině, ...)
  • v každé lekci učitel vždy najde min. 4 strany materiálů (aktivita k písničce, celý text písně, český překlad a dodatková cvičení)
  • DÍL  č. 1: aktivita k písničce - díl č. 1 obsahuje tzv. gap-fill exercises (žáci na základě poslechu doplňující chybějící text písně bez nabídky  vhodných slov), následuje anglický text a český překlad, další  strana každé lekce je věnována rozboru gramatických a lexikálních jevů, které se vztahují k písni, připojeny jsou rovněž otázky k diskuzi.
  • DÍL  č. 2: aktivita k písničce - díl č. 2 obsahuje  rovněž tzv. gap-fill exercises, následuje anglický text a český překlad, další  strana každé lekce se podrobně zabývá rozborem gramatických a lexikálních jevů v češtině s uvedením příkladů a různých výjimek. Rovněž je připojena i strana cvičení (doplňovací, překladová, otázky k diskuzi aj), včetně správného řešení těchto cvičení.
  • DÍL  č. 3: aktivita k písničce - žák vybírá ze dvou možností, následuje anglický text se zvýrazněním správné odpovědi, český překlad a strana dalších cvičení, včetně řešení všech úloh. Další strana se zabývá vysvětlením jednotlivých gramatických a lexikálních jevů v češtině s uvedením mnoha vzorových příkladů (např. rozkazovací způosb, rozdíl say x tell, stupňování přídavných jmen a příslovcí, předložky místa, vyjadřování minulosti, pravidla anglického slovosledu, výrazy množství, vyjadřování přítomnosti,... aj.). Jako užitečné jsem zde shedala rozdělení anglických sloves podle způsobu tvoření otázky a záporu formou pohádky.
  • DÍL  č. 4: aktivita k písničce - doplňování textu písně na základě poslechu bez nabídky možností, anglický text, český překlad. Následují otázky, překladové cvičení, jazyková poznámka, nově je připojena zajímavost (k autorovi písně nebo písničce samotné).

 

Závěrem:

Easy English with beatiful music je výborný doplňkový materiál, který má mnoho možností využití (poslech, práce s textem písně, přehledy gramatiky, vysvětelní mnoha jevů v češtině, překladová cvičení, otázky k následné diskuzi....). Každý díl je trošku jiný, záleží na každém uživateli, který mu bude nejvíce vyhovovat. V každém případě jsou však žáci mnohé gramatické jevy podané formou písniček si  lépe zapamatovat.

 

 

Odkazy:

  1. přehled knih, obsah
  2. objednávka knih přes internet
  3. jazyková škola Easy English