Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pokusy připravené dětmi

12. 1. 2014

 Již tradičně naše poslední hodina prvouky patří pokusům a pozorováním Ze začátku roku jsem si vždy něco připravila, nyní již iniciativu přebraly děti. Buď si něco zajímavého vyhledají, nebo si

3-prv-jirka.jpg

 dokonce i vymýšlejí své vlastní pokusy. 

 

Jirka nám předvedl  reakci octu a  prášku do pečiva, čímž znázornil výbuch sopky. Přinesl si i postavičky, které znázorňovaly živé organismy v okolí sopky. Mohli jsme tak pozorovat, co by se stalo se všemi živými organismy v okolí sopky při její aktivní činnosti.

 

3-prv-klarkap-pokus.jpg

Klárka ukázala experiment se suchým pastelem a papírem. V podstatě si sama vynalezla princip kopírovacího papíru, což už dnešní děti neznají.

V minulé hodině si hrála se zmizíkem a perem. Běžně dětí píší perem a potom zmizíkují. Klárka šla na věc opačně. Na čistý papír si nakreslila obrázek zmizíkem, který poté "začmárala" perem. Nakreslený obrázek se postupně na papíru odkrýval.

 

 

3-prv-laura-pokusy.jpg

Laura si připravila kouzlo se žiletkou. V pátek dala žiletku do sklenice s octem. V pondělí nebylo po žiletce ani stopy. Další pokus byl se žvýkačkami, který si sama vymyslela, protože mooooooooc ráda žvýká :-)).

Zjstili jsme, že žvýkačka se potopí ke dnu, ale nafouknutá bublina

cimg9896.jpg

 plave. Pokud na bublinu lijeme vodu, po čase praske. Kždy bublinu ponoříme do vody, opět vyplave. 

 

cimg9936.jpg

V prosinci si Klárka připravila pokus se zažehlováním nastrouhaných zbytků voskových pastelů. No a protože nám bylo líto krásně barevné papíry jen tak vyhodit, tak jsme si vyrobili z nich vánoční přáníčka.

cimg9910.jpg

 

Zkoumali jsme také, co udělá lepidlo Herkules ve vodě (pokus od Verunky) a vyzkoušeli si, jak se kreslí tuší ve vodě, což byly pokusy od kluků.

 

 

 

 119543580236313051photo_camera_i_aki_ibar_01r.svg.med.png Fotogalerie z našeho pokusohraní v prvouce zde: