Jdi na obsah Jdi na menu
 


BŘEZEN - čtení: Noc s Andersenem

31. 3. 2012

 Noc s Andersenem

 

V pátek 30. dubna se z našich prvňáčků stali noví "hajánci" Noci s Andersenem. Touto akcí jsme žili celý týden: děti vyprávěly jaké masky si donesou, co napečou maminky, případně řešily, co vše si donesou do školy.  

Ta letošní noc byla věnována Jiřímu Trnkovi, jednomu ze zakladatelů loutkového filmu, a tak v programu se objevovaly loutky v několika podobách .

Slavnostní zahájení proběhlo v tělocvičně, kde mimo jiné, čekal na děti např. slavnostní slib strážce čteného slova. Děti musely ruku položit na prastarou knihu a projít kouzelnou bránou, která je přenesla do pohádkové noci, kde platí např. Anderseňáky (pohádkové peníze), které získají jen plněním pohádkových úkolů a mohou si za ně nakoupit odměny v krámku Za trnkovým keřem.

Noc to byla vskutku neopakovatelná. Pokud by si někdo myslel, že prvňáčky brzy přemůže spánek, mýlí se. Krizi sice někteří měli již v divadle, ale velice brzy to překonali. Ti nejvytrvalejší ukončili své debaty (a to ještě pod pohrůžkou odebrání Anderseňáků :-)) ve 2.45 ráno. No a první malý Anderseňák se nám probudil již v 5.15. 

 

Co vše se odehrávalo v pohádkové zemi?

 • slavnostní slib na prastarou knihu a průchod kouzelnou branou do pohádkové noci
 • nastavení pravidel a sankce za jejich porušení (systém: 3x a dost = jdeš domů) 
 • kreslení pohádkových postaviček na sloupy školní chodby
 • předpremiéra Pipi Dlouhé Punčochy v divadle Bajka, které mělo neopakovatelnou atmosféru (už jen procházka večerním Těšínem byla pro děti zážitkem)
 • výroba loutek ve třídách (zvolili jsme vařečkové loutky)
 • vytvoření vlastní pohádky: O princezně, která má uši dolů (jako pes).
 • nácvik pohádky s vlastnoručně vyrobenými loutkami
 • plnění pohádkových úkolů (křížovka s pohádkovými postavami formou běhacího diktátu, skládání názvů pohádkových postaviček z písmen, přiřazování názvu pohádky k obrázkům ...)
 • stezka odvahy ve dvojicích v tělocvičně s baterkami
 • průzkum školních chodeb po setmění
 • slalom s baterkami na školní chodbě
 • čtení na dobrou noc - ukázková kapitola z knihy, která teprve výjde (Petra Braunová: O chlapci, který spadl z nebe).
 • ranní rozcvička
 • slavnostní zakončení a hraní pohádkových příběhů ostatním účastníkům akce
 • směna pohádkových peněz za zboží v krámku Za trnkovým keřem a mnoho dalších dobrodružství, které vám děti určitě povyprávějí samy

 

 Hlášky dětí aneb co také zaznělo:

 "Připadám si jako v ráji." (Matyáš, držíc v ruce krajíc chleba s rybí pomazánkou.)

"Jdu tankovat." (Matyáš, oznamujíc, že jde doplnit tekutiny.)

Před odchodem do divadla jsem pronesla repliku  z filmu S tebou mě baví svět: "Doufám, že nám nikdo nejde v bačkůrkách." Dvě děti odkráčely zpět do šaten ...

V divadle, již některé děti přemohlo spaní, a tak když Pipi pronesla: "Je třeba jít spát.", tak se z publika, z úst Klárky ozvalo: "To je dobrý nápad." Hned jako ozvěna se přidaly i další děti. 

Cestou z divadla, do tmy ponořeného Těšína s probleskujícími světly baterek zaznělo: "Jsme v Las Vegas nebo kde?"

"Tak to dnes už nepřežiju." (Jirka po příchodu z divadla.)

Od večera děti jedly snad 4x. V jednu hodinu ranní se snažím děti připravit ke spánku a posílám je vyčistit si zuby. Z úst Jirky se ozvalo: "Jo? Vždyť jsme ještě nevečeřeli?" Stejný názor asi měla většina dětí, a tak se znovu pustila dítka do jídla.

 

Poděkování:

Všem maminkám a dalším dobrým vílám děkujeme za kulinářské speciality, bez nichž bychom nemohli doplňovat palivo během naší vskutku dlouhé noci.

Představte si, že jako první se vyprázdnila krabička se zeleninou (nakrájené papriky několika barev a okurky). Mrkvičky děti chroupaly celý večer a ti největší hladovci i o půl druhé ráno.

Pochutnali jsme si také na chlebíčkách, bábovkách, výtečných koláčích. Pozobávali jsme tyčinky několika druhů či jablíčka.

Nespotřebované a zabalené dobroty zkonzumujeme ještě v průběhu týdne (plněné buchty, muffiny, Brumíky, tyčinky ...). 

Děkujeme také sponzorům (rodičům) za odměny do krámku Za trnkovým keřem. Co nám zbylo, přesunu do naší třídní krabice odměn.

Poděkování také patří paní asistentce, která byla skvělým a nepostradatelným pomocníkem. 

 

Co nás čeká dál?

 • Plánuji s dětmi první volné psaní právě na téma Noci s Andersenem, a tak se můžete již brzy  těšit i na vyprávění od dětí. Proto nakoukněte zde i po pár dnech.
 • V pondělí děti obdrží speciální pohlednici, která byla vydána jen pro Noc s Andersenem a nikde se nedá koupit.

  

 FOTO A VIDEO DOKUMENTACE:

 Fotky se zobrazí kliknutím na "klauny". Fotografie jsem nepromazávala. Říkala jsem si, že se rádi podívíte na náš noční život. Vyberte si prostě ty, které se vám líbí 

 Poznámka: K časovým údajům na fotkách si připočtěte jednu hodinu (neměla jsem ještě nastaven letní čas).

Noc s Andersenem

 Video mapující proces vzniku naší pohádky, ale také závěrečné provedení v tělocvičně školy (omouvám se za slabý zvuk v tělocvičně). 

 

 

NAŠE VÝUKA GENETICKÉ METODY ČTENÍ:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář