Jdi na obsah Jdi na menu
 


VÁNOCE 2014

21. 12. 2014

V listopadu se zrodil návrh připravit besídku pro rodiče. Dohodli jsme se, že hlavním programem bude divadlo - pověst O praotci Čechovi.

cimg0035.jpgTento titul byl zvolen záměrně, neboť právě pověsti jsou to, čemu se hodně letos věnujeme. Prakticky každý týden pracuje s nějakou ze Starých pověstí českých. cimg0066.jpgPověst si vždy nejen přečteme, ale taktéž si ji poslechneme, díváme se na videoukázku, hledáme informace v textu, dokreslujeme ilustraci, pracujeme s metodami vedoucími ke čtenářské gramotnosti. Ke každé pověsti máme jeden pracovní list, který si zakládáme do Portfolia.

 

Odkazy:

 

Moc se nám letos  hodila zkušenost s hraním divadla ve 2.ročníku, protože jsme již věděli, co je to scénář, uměli jsme oddělit řeč postav od řeči vypravěče či režijních poznámek. První dva týdny probíhaly jen čtené zkoušky, abychom se naučili číst text v rolích. Scénář nebyl zrovna jednoduchý - měl 4 strany a obsahoval i spoustu slov a slovních obratů, které již dnes nejsou zcela běžné. Po dvou týdnech jsme přistoupili k hraní.

 

cimg0075.jpg

Domluvili jsme se, že pro rodiče vyrobíme nějaký hezký dárek a přáníčko, mohli bychom upéct muffiny a taky zahrát a zazpívat pár koled.

 

cimg1019.jpgPustili jsme se tedy do výroby sněhuláčků z lahví od Frisca. Moc nás bavilo si připravovat barevnou sůl k vrstvení do láhve (paní uklízečce se toto již líbilo méně :-)).  Z vlny jsme vyráběli čepičky pro sněhuláky a vše zkompletovali. Práce na dárku nám zabrala 2-3 týdny, protože jsme mohli pracovat jen ve volných chvilkách. I naše přestávky se tak nesly ve znamení tvoření a pořekadla "kdo si hraje, nezlobí." O přestávkách jsme pracovat nemuseli, ale zkrátka jsme chtěli ... 

K dárku jsme připravili také zimní bílo-modré přáníčko se zlatým textem  pro rodiče.

 

cimg1066.jpgAsi nejvíce jsme se těšili na pečení. Rozdělili jsme se do skupin. Každá skupina si přinesla vlastní recept.  Vyřešili jsme i pár problémových situací jako převádění jednotek, kdo kde pracuje, že plná miska asi není 250 gramů mouky apod. Vážili jsme, míchali, plnili těsto do formy a pak jen netrpělivě sledovali, jak naše muffiny nabývají na objemu :-)). Tato část byla zvláště napínavá. cimg1095.jpgNásledující den ve třídě jsme si naše výtvory nazdobili a každá skupinka "obětovala" dvě finální dílka na ochutnávku. Ta byla asi celkem zbytečná, každé skupině nejvíce chutnaly právě ty jejich výrobky :-)). Pro rodiče paní asistentka sepsala všechny receptury a tak pečení může pokračovat i doma. Každý hotový muffinek pro rodiče byl naservírován na tácku s vlaječkou, která skrývala jméno dítěte, které muffin připravovalo tzv. muffiny s rodokmenem. Servírovali jsme muffiny piškotové, banánové, s kousky čokolády, s borůvkovou marmeládou ... 

 

cimg1024.jpgV pondělí 15.12. jsme přivítali v rámci generálky našeho vystoupení třídu 5.C a také paní ředitelku a pana zástupce. Docela na nás spadla tréma a hodně jsme i pokazili. Ale nevadí! Důležité je, že něco tvoříme společně, text se doučíme a z chyb se poučíme :-)). Hudební část nás zachránila, protože koledy v podání klavíru, fléten a dokonce i klarinetu byly opravdu moc hezké a všichni si s námi zazpívali.

 

Ve čtvrtek nadešel den, na který jsme se těšili. Ve třídě jsme uvítali rodiče, cimg0007.jpgsourozence a prarodiče. A jako tradičně představení pro rodiče je vždy nejkrásnější ... a myslíme si, že skutečně bylo. Jsme moc rádi, že se nám podařilo zvládnout vše, co jsme si naplánovali a zase jsme se naučili hodně nových věcí.

 

Co vše  jsme se naučili a udělali jsme:

 • vyhledali jsme si názvy slovanských bohů a nakreslili si je (propojení vlastivědy a Vv)
 • zahráli jsme pověst (český jazyk - literatura: čtení, dialogizace, dramatizace, scénář, divadlo ...)
 • naučili jsme se pracovat v týmu s pocitem, že když něco začnu, měl bych práci dokončit, abych nezkazil práci ostatním (osobnostní s sociální výchova)
 • vymysleli jsme si sami kostýmy (kompetence k řešení problémů)
 • sehnali jsme si rekvizity (kompetence k řešení problémů)
 • zopakovali jsme si vánoční koledy (hudební výchova)
 • pozvali jsme na naši generálku zástupce školy (český jazyk - sloh - ústní formy komunikace, pozvánka)
 • vyráběli jsme přání (pracovní výchova a sloh)
 • vyrobili jsme sněhuláky, pracovali s netradičními a odpadovými materiály (pracovní výchova, enviromentální výchova)
 • pekli jsme v týmu muffiny  (kompetence k řešení problémů - schopnost se v týmu  domluvit, spolupracovat, vzájemně se respektovat a pomoci druhému, uklidit po sobě pracovní místo, práce s popisem pracovního postupu tj. recept, převádění jednotek ...)
 • připravili jsme třídu, prostřeli stoly

 

Děkujeme všem, kteří nás v našem snažení podporovali a pomáhali nám. Také děkujeme všem návštěvníkům našich představení a jsme rádi, že jsme si mohli s vámi společně zazpívat a zkrátka spolu pobýt. Takže šťastné a veselé Vánoce.

 

Fotogalerie zde: